Mütercim Tercümanlık Nedir?

Son dönemde çok sık duyduğumuz bir bölümdür mütercim tercümanlık. Özellikle üniversite sınav dönemlerinde öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği mütercimlik bölümlerine ciddi taleplerde var. Öğrencilerin ilgi gösterdiği bölümlere üniversitelerde kayıtsız kalmayarak hemen her okulda mütercim tercümanlık bölümleri açıldı. Mütercim tercümanlık aslında biraz gelişen dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış bir bölümdür. Gelişen dünyada ticari pazarda dile ihtiyaç duyulması sonrasında artık tercümanlığın profesyonel olması gündeme geldi. Zira tercüme ile artık milyon dolarlık bağlantılar yapılmaya başlandı. Hal böyle olunca konu artık profesyonelliğe ve eğitime dayandı. Üniversitelerde bu alanda eğitim verilmesi ile artık mütercim tercümanlık bir meslek dalı haline geldi.

Kimlere Mütercim Tercüman Denir?

Mütercim tercüman bir dil üzerinde söz sahibi olan kişilere denir. Mütercim tercüman günümüzde ise okuduğu alanda bu dil ile ilgili diploma sahibi olan ama gerçekte diplomanın ilerisinde ana dil seviyesinde ikinci dil olarak okuduğu dile hâkimiyet sağlayan kişiye mütercim tercüman denir. Bu ülkemizde Rusça, İngilizce, Arapça, Fransızca gibi çok çeşitli dillerde olabilmektedir. Artık gençler hem iş fırsatlarına bakarak hem de dünyada dilin kullanım ve talep oranlarına göre diller arasında seçim yapmakta ve sonrasında bu bölümleri okumaktadırlar. 2010 sonrası ülkemizde gelişen Pazar payı ile birlikte Çince ve Japonca mütercim tercümanlık bölümlerine ilgi arttı. Gençler bu bölümleri tamamlamakla kalmayarak birde bu dili konuşan ülkelere giderek dillerini geliştirdiler.

Mütercim Tercümanların İş Alanları

Mütercimlik okuyanların aslında iş sahaları da bir hayli gelişti. Küresel dünyada küçük yani dar pazarla uğraşmak istemeyen şirketler kadrolarına çeşitli dilleri konuşan kişileri katarak mütercimlerle ciddi bir Pazar payına erişmektedirler. Yine mütercim tercümanlık okuyan gençlerimiz ayrıca dünyayı tanıma fırsatı bularak birer girişimci de olabilmektedirler. Dış ülkelerden yeni iş fikirleri ülkemize getiren gençlerimizin yanında ülkemizin değerlerini dünyaya tanıtan genç girişimci ve iş adamlarına rastlamak mümkün. Yine bu noktada mütercim tercümanlık okuyan gençlerin daha önde oldukları görülmektedir. Bir dil bir insan iki dil iki insan sözünü destekler gibi gençlerimiz yeni dilleri öğrendikçe bu dil üzerinden de hayatlarını idame etmeye devam etmektedirler. Bu anlamda mütercim tercümanlık okuyanların ciddi bir iş potansiyeline sahip olduklarını söyleyebiliriz. Eleman olarak çalışmak isteyenlerde dillerini kullanarak çeşitli fırsatları kendilerine açmaktadırlar.

Mütercim Tercümanlar Kaç Yıl Eğitim Alır?

Tercümanlık bölümlerini tercih eden arkadaşların vakıf olduğu bir konu olmasına rağmen zaman zaman merak edilen konuların başındadır. Hazırlık sınıfı ile birlikte toplamda genelde 5 yıllık bir eğitim süresini kapsar. Hazırlık sınıfı okumak dili bilme seviyenize göre belirlenir. Eğitim öncesinde açılan sınavı geçenler doğrudan bölüme yerleştirilirken kalanlar ise hazırlık okuyarak bölüme hazırlanırlar. Dili öğrenmek ve bu dilde yetkin olmak isteyen kişiler şunu çok iyi bilirler. Okumanın ve öğrenmenin sonu yoktur. Dilin temel kurallarını öğrendikten sonra artık detay kısmına geçilir. Örnek olarak Fransızcayı verecek olursak okulda temel kuralları alırız. Ancak bir Fransız gibi düşünmek verilen tepkilere verdiğimiz cevaplar o toplumun kültüründeki ince nüansları bilmek vs. gibi birçok deneyim vardır. Tercümanlık bu anlamda çok zor ama bir o kadar da keyifli bir olaydır.

Mütercim Tercümanlıkta Uzmanlık

Mütercim tercümanlık okuyan gençlerimizin bir çoğu özel sektörde çalışmaktadır. Kendi işlerini yapmayanların dışındakiler özel sektörde çeşitli alanlarda istihdam olurken tercümanlık mesleğine devam etmek isteyenler genelde tercüme büroları ile çalışırlar. Tercümanlıkta en önemli konu çevirmenler için bir alanda uzmanlaşmaktır. Tam bu noktada tercümanlarımız tıp, hukuk, sözleşme, teknik, patent vb. gibi birçok alanda deneyim kazanarak içlerinden birinde uzmanlaşırlar. Bir zaman sonra yaptığı iş tercüman için adeta çocuk oyuncağı deyimindeki vasfa bürünür. Zor ve meşakkatli bir meslek olan mütercim tercümanlık emek ve sabır isteyen sonrasında ise yüz güldüren bir meslektir.

Mütercim tercüman bir dil üzerinde söz sahibi olan kişilere denir. Mütercim tercüman günümüzde ise okuduğu alanda bu dil ile ilgili diploma sahibi olan ama gerçekte diplomanın ilerisinde ana dil seviyesinde ikinci dil olarak okuduğu dile hâkimiyet sağlayan kişiye mütercim tercüman denir.
www.imgetercume.com
Mütercim Tercümanlık Nedir?/
4 5
İmge Tercüme
Whatsapp
Yeminli, Noterli ve Apostilli tercüme için yardım hattı.