Tercüman Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Tercüman mı olsam? Soru çok güzel. Tercüman olmak veya nasıl tercüman olunur bu soruları istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. Peki tercümanlık serüveni hakkında bir makale yazalım istedik. Tercüman aslında anadili yanında bir başka dile de iyi derecede hakim kişi olarak tanımlanabilir. Fakat aslında tercüman bir piramit misali yol almaktır.

Tercüme İlk Olarak Sözlü Çevirmenlik İle Başlar

Tercüman olacak kişi aldığı eğitimi kullanmak için öncelikle kısa cümlelerle karşısındaki ile iletişim kurmaya çalışır. Ardından sözlü konuşma öz güvenini kazanan kişi yazılı alanda da mail ile siteler üzerinden sohbetlerle telefon aracılığı ile dile olan hakimiyetini artırır.

Tercüme Sektörüne Giriş

Öncelikli tercüman adayımız kısa ve zorluk derecesi küçük belgelerle çeviriye başlar. İşler artıkça tercümede deneyim kazanır ve iyi bir birikim sağlar. Okuldan mezun olduktan sonra yeminli tercüman olmak için gerekli girişimlere başlar.

Yeminli Tercüman Belgesi Ne İşe Yarar?

Tercüman olan kişinin resmi işlemlerde yer alabilmesi için noterden onaylı tercüman olması gereklidir. Bu onay alındıktan sonra tercüman noterli işlerde, tapuda, hastanelerde ve mahkemeler gibi resmiyet gerektiren yerlerde tercümanlık yapmaya hak kazanır.

Tercüman ve Gelirleri

Tercümanların gelirleri sabit değildir. Özellikle serbest çalışan bir tercümanın kazancı yaptığı işe ve ortaya çıkardığı kaliteye göre değişir. Tercüman olmak sadece dil bilmek değil bildiğin dil üzerinde bir konuda da uzmanlaşmayı gerektirir. Teknolojik gelişmelerle çeviri sektörü etkilense de yeminli tercüme ve yeminli tercüman ihtiyacı çok uzun süre daha süreceğe benziyor.

Tercüman Olmak İçin Aşamalar

Genel olarak gençlerimiz tercüme sektöründe yer almak veya iyi bir dil bilgisi için üniversitelerin dil eğitimi veren tercümanlık bölümlerine kayıt yaptırırlar. Bu kayıt aşaması ile birlikte serüvenin ilk adımı başlar. Okul ilerledikçe anadil dışında diğer dile hakim olundukça çeviri merakı ve tercüme isteği artar.

Eğitim Aldığı Dili Yakından Tanıma

Türkiye’de tercümanlık okuyan bir genç örnek olarak Almanca üzerine çalışıyorsa Almanyayı yakından görerek oranın kültürü insanları yaşam tarzı üzerine bilgiler edinir. Eğitimin belli bir kısmını burada tamamlayarak dili pekiştirme ve konuşma alışkanlığını geliştirir.

Adli Yeminli Tercüman Ne Demektir?

Adli yeminli tercüman diye yeni bir tabirimiz daha oldu. Her yıl bulunduğunuz adliyelerde yeminli tercüman evraklarınızı teslim ederek adli yeminli tercüman olmak için kurula girilir. Sonrasında kurul evrakları inceleyerek adli yeminli tercüman unvanına sahip olursunuz. Bu unvan ile birlikte mahkemelerde, bilirkişi işlerinde ve tapularda tercüman olarak hizmet verebilir duruma gelirsiniz.

Tercüman olmak için gerekenler, bu süreçteki aşamalar ve tercüman gelirleri hakkında bilgi alma için makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz
www.imgetercume.com
Tercüman Olmak İçin Yapılması Gerekenler/
4 5
İmge Tercüme
Whatsapp
Yeminli, Noterli ve Apostilli tercüme için yardım hattı.